מושג בקצרה: מאזן התשלומים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מאזן התשלומים של מדינה מסוימת הוא דו”ח המתאר את כל העסקאות הכלכליות של אותה מדינה במט”ח, כלומר סך כל היבוא והיצוא של סחורה, שירותים והון פיננסי. מאזן תשלומים חיובי פירושו שסך כל הכסף שזורם אל המדינה (יצוא) גדול מסך כל הכסף שזורם אל מחוצה לה (יבוא), וההפך.

נהוג לחלק את מאזן התשלומים לשני חלקים עיקריים: חשבון שוטף, הכולל את היצוא והיבוא של סחורות ושירותים; וחשבון הון, הכולל את ההשקעות וההלוואות השונות שנכנסות /יוצאות מהמדינה, כלומר מכירה או קנייה של נכסים.

סך כל העסקאות הבינלאומיות של מדינה מסוימת מורכב ממאזן התשלומים ומחלק נוסף שנקרא עודפים זרים או נכסי רזרבה. חלק זה כולל את יתרות מטבע החוץ שברשות הבנק המרכזי במדינה. בדומה להון העצמי שמופיע במאזני חברה, נכסי הרזרבה גורמים אוטומטית לאיזון בין סך השימושים לסך המקורות של המדינה.

כפי שמוצג בתרשים הבא, בשנים האחרונות מאופיין המשק הישראלי בחשבון שוטף חיובי, כשב-2016 העודף בחשבון השוטף הסתכם בכ-3.9% מהתמ”ג. המשק הישראלי אינו נחשב יצואן סחורות מוביל ואף מתאפיין באופן מסורתי בגירעון בחשבון הסחורות. לעומת זאת, בשנים האחרונות המשק הישראלי רשם עלייה מרשימה בחשבון השירותים, שהיה מאוזן ב-2002 והגיע לשיא של 15 מיליארד דולר ב-2016.

אודות פרומתאוס

פרומתאוס ייעוץ כלכלי היא חברת ייעוץ כלכלי ופיננסי בלתי תלויה בהובלתם של רו”ח יובל זילברשטיין, אייל שבח (B.Sc, MBA), רו”ח אלי מלכה, רו”ח בן אוריון ורו”ח גדעון פלץ.

מאמרים אחרונים

EBITDA

חברות משתמשות במדדי רווח שונים ובהם רווח גולמי, רווח תפעולי, רווח נקי או EBITDA. EBITDA

המשך קריאה »

פרומתאוס בפייסבוק

הרשמה לעדכונים במייל

בשליחת הטופס הנך מאשר/ת קבלת פרסומים שונים מחברת פרומתאוס

עברית

English

简体中文

Deutsch

Français

צרו קשר

השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם:

למענה מיידי:

דילוג לתוכן