התשואה הראויה והשפעתה על הרווח הכלכלי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

אחד הגורמים המרכזיים שיוצרים הבדל בין דוח רווח והפסד חשבונאי לבין תחשיב של רווח כלכלי הוא התשואה. בעוד שרווח חשבונאי משקף לרוב הוצאות כספיות, הרווח הכלכלי מביא בחשבון גם את מרכיב התשואה הראויה בתור מרכיב של הוצאה (רעיונית).

נחשוב על חברה שהושקע בהקמתה סכום של 100 מיליון דולר והיא רושמת רווח שנתי נקי – לאחר כל ההוצאות לרבות מימון והוצאות מסים – של 5 מיליון דולר בשנה. בעולם החשבונאות מדובר בחברה רווחית שכן ההכנסות עולות על ההוצאות (שבמהותן רובן ככולן תזרימיות, למעט הפחת).

בהסתכלות חשבונאית מדובר בהכרח בחברה חיובית. מבחינה כלכלית פני הדברים שונים. בהסתכלות כלכלית נביא בחשבון גם את התשואה הראויה שהמשקיעים מצפים להשיג לאור מאפייני החברה והסיכונים שבפניהם היא ניצבת. אם התשואה הראויה היא למשל 10% אזי בהתחשב בעלות הקמת החברה (100 מיליון דולר) נצפה לתשואה שנתית, דהיינו רווח שנתי, של 10 מיליון דולר. בפועל החברה משיגה רווח של 5 מיליון דולר בלבד. כלומר, מבחינה כלכלית החברה אינה משיגה רווחיות ראויה, דבר שישתקף לשלילה גם בשוויה הכלכלי.

אודות פרומתאוס

פרומתאוס ייעוץ כלכלי היא חברת ייעוץ כלכלי ופיננסי בלתי תלויה בהובלתם של רו”ח יובל זילברשטיין, אייל שבח (B.Sc, MBA), רו”ח אלי מלכה, רו”ח בן אוריון ורו”ח גדעון פלץ.

מאמרים אחרונים

EBITDA

חברות משתמשות במדדי רווח שונים ובהם רווח גולמי, רווח תפעולי, רווח נקי או EBITDA. EBITDA

המשך קריאה »

פרומתאוס בפייסבוק

הרשמה לעדכונים במייל

בשליחת הטופס הנך מאשר/ת קבלת פרסומים שונים מחברת פרומתאוס

עברית

English

简体中文

Deutsch

Français

צרו קשר

השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם:

למענה מיידי:

דילוג לתוכן